Meble niepotrzebne – czy aby na pewno?

Urządzając mieszkanie, zazwyczaj robimy listę mebli, które są nam niezbędne. Znajdą się na niej zapewne łóżko, sofa, stół, regały, krzesła, stoliki. Istnieje jednak cały katalog mebli, które nie są niezbędne, ale warto zastanowić się, czy nie będą nam przydatne. Mała zmiana potrafi bardzo ułatwić i uprzyjemnić codzienność.

Konsola – za mały stolik

Jest to mebel, który został zapożyczony z architektury. Miał on za zadanie podtrzymywać rzeźbę, kolumnę czy gzyms. Zazwyczaj był jednocześnie elementem ozdobnym. Do meblarstwa wszedł w okresie baroku i rokoka. Był to mały stolik przyścienny, zazwyczaj znajdujący się gdzieś na uboczu, np. pod lustrem czy między oknami. Stawiano na nim zazwyczaj elementy ozdobne, np. zegary czy rzeźby. Konsola prostokątna wspiera się zazwyczaj na dwóch nogach, a półkolista na jednej. Pierwotna funkcja konsoli pozostała do dziś. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zastanowić się nad tym niewielkim stoliczkiem. Sprawdzi się on zwłaszcza w przedpokoju, gdzie po przyjściu dobrze mieć miejsce, gdzie możemy np. odłożyć klucze czy postawić torebkę podczas ubierania się.

Leżanki – pół-sofa?

Sofa jest elementem niezbędnym w każdym mieszkaniu. Często musi być również łączona z funkcją spania. W takim przypadku nie myślimy więc o kolejnych miejscach na odpoczynek. Warto jednak przemyśleć sprawę. Leżanki są zazwyczaj węższe niż klasyczne sofy, zabierają więc mniej przestrzeni. Możemy je ustawić np. pod oknem. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na wypoczynek, a nie stracimy dostępu do swobodnego otwierania okna. Dodatkowo podczas przyjęć może to być po prostu dodatkowe miejsce do siedzenia, więc chyba jednak nie będzie to duża strata przestrzeni.

Stolik boczny – zamiast stolika kawowego?

Siedząc na sofie, zazwyczaj robimy kilka rzeczy – czytamy, oglądamy telewizję lub siedzimy z laptopem na kolanach. Spędzamy w tej pozycji sporo czasu. Warto mieć wtedy dostęp do stolika, na którym możemy ustawić kawę albo kilka innych przydatnych drobiazgów. Zazwyczaj sofa nie stoi obok zwykłego stołu, a mały stolik kawowy jest przed nią, więc trzeba się mocno schylić, aby po coś sięgnąć. Dlatego dobrym pomysłem jest stolik boczny. Nie zajmuje on dużo miejsca, jest lekki, więc można go w każdej chwili przesunąć w inne miejsce.

Jak widać, mamy bardzo dużo możliwości dopasowania mieszkań do naszego stylu życia. Jest wiele mebli, które w tym pomagają. Warto się tylko zastanowić, czy takie zapomniane przez większość meble niepotrzebne nie ułatwiają funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *