Idealne oświetlenie

Oświetlenie w mieszkaniach spełnia dziś nie tylko funkcje użytkowe. Obecnie lampy nie są już tylko dodatkiem, który ma spełniać określoną funkcję, ale także mają być nowoczesne i designerskie. Lampa podłogowa często kojarzy się ze starą lampą z abażurem z frędzlami. Współczesne modele już tak nie wyglądają. Czasami nie przypominają nawet lamp, a małe dzieła sztuki. Często są projektowane jak rzeźby, w końcu też są formą przestrzenną, a dodatkowo światło może również dodawać im charakteru i wyrazu.

Gdzie postawić lampę podłogową?

We współczesnych projektach mieszkań łączy się ze sobą meble, aby razem pomagały w konkretnej funkcji, którą pokój ma spełniać. Dlatego często stawia się sofy i lampy podłogowe obok siebie. Jest to przemyślane działanie, pozwalające użytkownikom na odpoczynek i relaks, np. podczas czytania książki, bez potrzeby świecenia górnego światła. Dzięki temu tworzy się też bardzo przytulna atmosfera, która sprzyja skupieniu na książce.

Jak wybrać lampę?

Wybierając lampę do naszego pomieszczenia, możemy się kierować dopasowaniem jej do całości lub próbować zastosować rozwiązanie kontrastowe. Jeżeli nie mamy wiele doświadczenia w projektowaniu wnętrz, wtedy warto dopasować lampę do wnętrza. Jeżeli mamy wnętrze nowoczesne, możemy bardziej zaryzykować podczas wyboru lampy. Jeżeli planujemy klasyczne pomieszczenie, możemy wybrać również taką lampę, albo spróbować dopasować lampę nowoczesną. Wbrew oczekiwaniom, nowoczesna lampa potrafi się bardzo dobrze odnaleźć w takim sąsiedztwie. Stając się punktem wyróżniającym, wybija się na pierwszy plan. Przez to, że odbiega od stylu całego pomieszczenia, nie musi konkurować z innymi meblami o uwagę.

Ważną kwestią przy wyborze lampy podłogowej jest też to, aby ustalić, w jakim kierunku ma padać źródło światła. Wbrew pozorom nie wszystkie lampy podłogowe kierują je na podłogę. Są również modele, które służą jedynie ozdobie i często kierują światło do góry, tworząc przy tym kompozycję świetlną. Taka lampa będzie służyła głównie jako ozdoba i światło punktowe.

Lampa podłogowa to bardzo dobry sposób na ożywienie przestrzeni, dlatego warto się rozejrzeć i wybrać którąś do swoich projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *